Palmer PAL-PDI06L16 Power Attenuator 16 Ohms
★★★★★ 4.2 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by justnyjobs.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The PDI06 is a power attenuator for live applications. The device is connected between the amplifier output and the speaker cabinet. It makes it possible to use the popular power stage distortion of tube amplifiers while reducing the associated high volume level. This permits practical volume reduction in six increments from 100% to 18% for stage and practice room situations. An additional setting mutes the speaker completely; the PDI06 then functions as a LOAD BOX and absorbs the entire output power of the amplifier. This mode of operation is useful, for example, when connecting an amplifier equipped with a speaker cabinet emulation directly to the mixing desk using an existing line-out and loud volume levels in the recording booth are undesirable. The unit has an input for the speaker signal from the amplifier and an outputs for connecting a speaker cabinet. The total impedance of the speakers must equal the value shown on the PDI06. For example: the outputs of a PDI06 that is specified for 8 ohms can be connected to one 8 ohm cabinet or two 16 ohm cabinets (the 16 ohm version has only one output). The output of the (tube) amplifier is also set to 8 ohms.
  • Passive
  • Unbalanced input
  • Dummy Load with 16 Ohm(s) impedance
Brand Palmer
Color Black
Model Name PDI06L16
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.6 Kilograms
Manufacturer Palmer
Model Number PAL-PDI06L16
Power Source Corded Electric
Speaker Size 30.48 Centimeters
Amplifier Type Tube
Connector Type RCA
Output Wattage 120 Watts
Mfr Part Number PDI06L16
Compatible Devices Guitar
Enclosure Material Sheet Steel/Aluminium
Warranty Description 5 year.
Output Channel Quantity 1
Global Trade Identification Number 04049521118852
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (101)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (14)